Spływy kajakowe pod Warszawą

Miłośnicy ekstremalnego kajakarstwa mawiają „na kajak pora jest zawsze” i nie sposób się z nimi nie zgodzić, jednak początkującym radzimy zdać się na typowo letnie i naturalnie cieplejsze pory roku. Wybierając się na spływy kajakowe pod Warszawą czy gdziekolwiek indziej, zanim jednak rozpoczniecie swoją przygodę i będziecie mogli śmiało, w pełnym rynsztunku stojąc na brzegu Pilicy zakrzyknąć „Ahoj przygodo” powinniście poznać garść wiadomości o tym pięknym, lecz wymagającym sporcie, czy też jak wolicie, sposobem rekreacji.

Terminy

Ważna rzecz, jak nie najważniejsza (i to nie tylko wybierając się na kajaki, ale wybierając się gdziekolwiek) rezerwacja terminu.
Wbrew pozorom spływy kajakowe cieszą się ogromną popularnością wśród wszystkich grup społecznych i wiekowych. Firmy w ten sposób organizują wyjazdy integracyjne, wszak wiadomo że nic bardziej ludzi nie łączy jak przygoda. Również szkoły preferują kajakarstwo jako jedna z form atrakcji, dzieciaki w tym czasie uczą się samodzielności, hartują umysł i ciało, a nawet zawiązują trwalsze relacje. Ekstremalne (oczywiście w granicach rozsądku) warunki często pokazują prawdziwą naturę i bywa że nawet nieśmiałe dzieci bardziej otwierają się podczas wspólnej przygody. Obecnie wiele rodzin także decyduje się na wspólny spływ, szczególnie że takie atrakcje mogą trwać kilka dni. Przeplecione biwakowaniem i ogniskami są wspaniałym sposobem na odbudowanie relacji i zaciśnięcie więzów. Większość ludzi preferuje sezon letni, dlatego często próba znalezienia wolnego terminu miesiąc przed planowym wyjazdem jest zdecydowanie zbyt późny. Warto o tym pomyśleć już w kwietniu, a z pewnością nie będzie problemu ani z dobraniem profesjonalnego przewodnika, ani z noclegiem, który warto mieć zarezerwowany. O ile podróż kajakiem jest wspaniałą przygodą, relaksuje i odpręża o tyle bywa męczący fizycznie i nie polecamy powrotu na własną rękę tuż po spływie.

Spływy kajakowe pod Warszawą
Spływy kajakowe pod Warszawą

Dziecko w kajaku

Spływy kajakowe pod Warszawą cieszą się ogromną popularnością i coraz więcej firm oferuje kompleksową organizacje spływów. O ile w przypadku osób dorosłych można eksperymentować i taki wyjazd może być spontaniczną przygodą w stylu „pojedziemy, zobaczymy” o tyle na rekreację z dzieckiem trzeba się przygotować. Najpewniej będzie skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy organizującej spływy, w której dokładnie wypytają o ilość osób, ich wiek i doświadczenie. Organizator powinien przedstawić wszystkie aspekty wodnej rozrywki, ale jeżeli z jakiś przyczyn tego nie zrobi warto samemu wiedzieć jak przygotować dziecko na ten pierwszy raz. Nie ma konkretnych wytycznych i wskazań co do wieku dzieci, ale z pewnością im mniejsze dziecko tym ważniejsze jest dokładne zorganizowanie.
Warto przed spływem zabrać dziecko do pobliskiego ośrodka gdzie można wypożyczyć kajak na krótki czas i popływać po jeziorze. Teoretycznie dzieci lubią wodę i pływanie po rzece jest ciekawsze od widoków z kajaku na jeziorze, aczkolwiek milusińscy lubiący ruch potrafią się znudzić. Trasy kajakarskie często, nawet na spokojnych wodach nie mają możliwości przerwania podróży w dowolnym miejscu. Należy też pamiętać że mniejsze dzieci nie wiosłują i wówczas rodzice mają ciężej, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć z którym z rodziców będzie dziecko płynęło. Nawet jeśli najmłodsi są obyci z większymi grupami osób i świetnie czuja się w aktywnym towarzystwie, pływanie obejmuje wiele zasad które również trzeba dzieciom wytłumaczyć. O tym jak ważne jest przygotowanie zapasowych ubrań, „niezbędnej” maskotki na czas oczekiwania na transport czy coś na wypadek ataku głodu, chyba nie trzeba rodzicom tłumaczyć.
Każda podróż z dzieckiem to przygoda, tym bardziej trzeba się do niej przygotować, jeżeli ma przebiegać spokojnie i bez przykrych niespodzianek, a wspólny spływ z pewnością będzie mile wspominany latami.

Wiedza i bezpieczeństwo

Wypad na kajaki coraz częściej traktowany jest jako spontaniczna weekendowa rozrywka. O ile nie wpadniemy na ten pomysł w szczycie sezonu, to mamy spore szanse że przygoda z wodą dojdzie do skutku. Popularyzacja kajaków i coraz niższe ceny zachęcają coraz większe rzesze fanów, w tym także amatorów. I dobrze, turystyka kajakarska niesie ze sobą szereg pozytywnych argumentów, ale w tym jak i w każdym sporcie warto pamiętać o zasadach dzięki którym nie będziemy niepotrzebnie narażać zdrowia i życia. Przede wszystkim kajakarstwo wymaga pewnego wysiłku i wiedzy. Na pierwszy raz najlepiej wyprać profesjonalną firmę z doświadczonym przewodnikiem. Instruktor z praktyką dokładnie objaśni trasę, przedstawi ewentualne możliwości i ryzyko, a także będzie umiał pomóc w czasie nieprzewidzianych przygód. Wiosłowanie do przodu, do tyłu czy sterowanie nie jest tak proste jak by się wydawało. Oczywiście trening czyni mistrza i nawet wywrotka jest prosta do opanowania, aczkolwiek w zależności od nurtu, trzeba posiadać przynajmniej minimum wiedzy potrzebnej do szybkiego załagodzenia kryzysu. Często popełnianym błędem jest dobranie nieodpowiedniej trasy do umiejętności. Niewiele osób zdaje sobie sprawę że niespodzianki na wodzie trudniej jest opanować. Temperatura i nurt rzeki szybciej męczą, a to jest niewskazane jeżeli jest jeszcze do pokonania jakiś odcinek spływu. Podróż kajakiem ma przede wszystkim cieszyć, płynąc można podziwiać wiele uroczych zakątków których istnienie jest niemożliwe przy trasach pieszych. Zarośla, zwierzęta, ptaki i owady o przepięknym ubarwieniu przyciągają uwagę, lecz trudno to podziwiać będąc zmęczonym. Owszem, można traktować spływ jako doświadczenie sportu ekstremalnego, jednak do niego trzeba się odpowiednio przygotować. Jeżeli chcemy przejść szkołę przetrwania, lepiej zdać się na profesjonalistów oferujących usługi surwiwalowe, natomiast miłośników przyrody zapraszamy na spływy kajakowe pod Warszawą, w Ksawerowie rzeką Pilicą.