Fajne miejsca pod Warszawą

Biorąc pod uwagę średnią udostępnianych danych w Warszawie jest około 1 630 000 osób. Duże miasto daje wiele możliwości ale również szybko potrafi zmęczyć i wywołać tęsknotę za spokojnym wiejskim życiem, ciszą i czystym powietrzem. Niewiele osób jednak zna ciekawe miejsca w okolicach Warszawy i często decyduje się na urlop w stolicy. Z pewnością nie bez znaczenia są aspekty finansowe ale i nieznajomość atrakcji które są blisko Warszawy też na to wpływa. Warto znać fajne miejsca pod warszawą.

Urzekający Łowicz

Łowicz wiele osób kojarzy z popularnym przetwórcą owoców i warzyw, ale miłośnicy historii znają to miasto z wyjątkowej, historycznej strony. Niewielka miejscowość posiadająca prawa miejskie od XIII kryje perły architektury barokowej i urbanistycznej. Spacer po łowickich uliczkach pomaga wyobrazić sobie, jak wyglądały polskie barokowe miasteczka.
Łowicz to jedyne z kilku miast na świecie z trójkątnymi rynkami. Układ urbanistyczny Łowicza jest bardzo nietypowy, jego centrum stanowią trzy place: kwadratowy Stary Rynek, trójkątny Nowy Rynek oraz mały Przyrynek.
W ich obrębie znaleźć można prawdziwe architektoniczne skarby, takie jak katedrę z pierwszej połowy XVII wieku, przepiękną i bogato zdobioną, zwaną „Mazowieckim Wawelem”, kościół pijarów o wspaniałej, falującej fasadzie, oraz zamienione na szkoły dawne barokowe klasztory dominikanów i jezuitów a także zbudowany jako seminarium duchowne księży misjonarzy gmach na planie pięcioboku który obecnie jest siedzibą Miejskiego Muzeum. Budynek został zaprojektowany w latach 80. XVII wieku przez najwybitniejszego architekta baroku w Polsce, Tymana z Gameren.

fajne miejsca pod warszawą
fajne miejsca pod warszawą

Warka jakiej nie znacie.

Prawa miejskie Warka ma od przełomu XIII i XIV wieku. Szybko rozwinęły się tu tradycje piwowarskie, a smak wareckiego piwa doceniał nawet papież Klemens VIII. Piwowarstwo było jednym z najpopularniejszych i najwcześniej udokumentowanych zajęć miejscowej ludności. W XV w. książę mazowiecki Bolesław nadał Warce przywilej na dostawę piwa na książęcy dwór wyłącznie z jej warzelni.
Miasto leży na wysokiej skarpie, która góruje nad Pilicą. Rzeka jest czysta i usiana piaszczystymi łachami. Warto wybrać się nią na spływ kajakowy, ale zanim to zrobimy dobrze jest zwiedzić miasteczko.
We wschodniej części miasta, znajduje się pałac wzniesiony na wysokim brzegu Pilicy w XVII w. Budowlę zaprojektował Augustyn Locci. Na skwerze przy pałacu stoi okazały pomnik bohatera Kazimierza Pułaski, uczestnika konfederacji barskiej. Misją mieszczącego się w pałacu muzeum jest gromadzenie pamiątek związanych z Pułaskim.
Na początku lat 30. XX w. podjęto decyzję o budowie połączenia kolejowego biegnącego z Warszawy przez Warkę do Radomia. Trasa ta miała być elementem linii łączącej stolicę z Krakowem i w ten sposób zrealizowano budowę mostu nad Pilicą.
Warecki most o długości 200 metrów stanowi malowniczy element krajobrazu płynącej pod nim zakolem Pilicy.

A Wy jakie znacie fajne miejsca pod Warszawą?

Wypoczynek niedaleko Warki

Planując zwiedzanie atrakcji okolicy dobrze znać miejsca gdzie można się zatrzymać, odpocząć a nawet spędzić kilka dni żeby naładować akumulatory. Doskonałym miejscem na pobyt w okolicy Warki jest Ksawerów, a dokładnie nasza willa w Ksawerowie. Przepiękny dom w całości jest do dyspozycji gości którzy z pewnością nabiorą sił i energii, a przy okazji zadbają o zdrowie dzięki czystemu, wiejskiemu powietrzu.