Ciekawe miejsca w okolicach Warszawy

Wiele osób wybierając się w podróż pragnie zobaczyć coś więcej niż lasy i pola. Dla wielu z nas historia jest jedną z motywacji podróży, i to właśnie dla niej planujemy wycieczki rodzinne i z przyjaciółmi. Miłośnicy architektury i zabytków, z pewnością będą zainteresowani pałacami, koszarami czy staromiejskim rynkiem. A tutaj takich atrakcji nie brakuje. 

Pałac w Grójcu

Jednym z nich jest przepiękny pałac w stylu renesansu i baroku francuskiego, który został wzniesiony w 1897r. przez O. Kindlera, syna pabianickiego fabrykanta. Historia pałacu jest dosyć zawiła. W czasach wojennych służył on Lwowskiemu Dywizjonowi Myśliwskiemu, a w późniejszym czasie teren folwarku był miejscem działalności wyższym szkołom o profilu wiejskim i ogrodniczym. Niestety, przeznaczenie gospodarstwa w celach oświatowych doprowadziło do poważnej destrukcji majątku. W 2011 pałac wraz z obejściem przeszedł na własność osoby prywatnej, która należycie zajęła się obiektem. Budynek został wyremontowany a w jego kuluarach obecnie organizowane są różne uroczystości.

ciekawe miejsca w okolicach Warszawy
ciekawe miejsca w okolicach Warszawy

Pałac w Kociszewie

Wieś Kociszewo posiada historie sięgającą XVIII wieku, jednak sam uroczy pałac jest młodszy bo jego powstanie szacuje się na lata 1935-1936. Obiekt nawiązuje do stylu klasycznego. Wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, z czterokolumnowym, przyściennym portykiem od frontu, który podtrzymuje trójkątny szczyt, gdzie został umieszczony kartusz z herbem Leliwa. Nad drzwiami znajduje się charakterystyczny element dekoracji lat 30-tych, ceramiczna madonna. Z tyłu budynku znajduje się ryzalit środkowy, zamknięty półkoliście, a przed nim dwupoziomowy, otwarty taras ze schodami, które prowadzą do niewątpliwie przepięknego parku ze stawami. Jak większość solidnych budowli, w czasie wojny służył wojsku i z tamtą epoką wiąże się legenda, która głosi, że jeden z oficerów niemieckich zobaczył stado łabędzi nad stawem. Z niewiadomych przyczyn wyszedł i zaczął strzelać do bezbronnych ptaków. Tę masakrę przeżyła jedynie łabędzica, która w popłochu odleciała. Dowodem na to ma być fakt iż pomimo pięknego spokojnego miejsca, i sielskich stawów w parku już nigdy nie pojawiły się łabędzie. Obecnie pałac służy jako ośrodek do organizacji wesel, przyjęć i konferencji.

Zwiedzając ciekawe miejsca w okolicach Warszawy natknąć się można na jeszcze wiele takich perełek które warto chociażby poznać dla ich pięknej architektury, dziś już niespotykanej. Świadczą one o gustach i zamożności niegdysiejszych mieszkańców okolicy, a także są dowodem iż odpowiednia troska i cierpliwość potrafią przywrócić dawny blask, niszczonym nawet wojnami pałacom. Z pewnością jeden dzień to zbyt mało aby obejrzeć chociaż kilka folwarków, dlatego proponujemy turystom rezerwacje w naszej willi. Decydując się na pobyt u nas, macie Państwo pewność że dom czeka na Was dokładnie takim jakim go zostawiacie. Nie ma znaczenia czy przyjedziecie tu we dwoje, z rodziną czy grupą przyjaciół. Zawsze cały dom na wynajem jest do Waszej dyspozycji. Wierzymy że miejsce które dla Was przygotowaliśmy spełni oczekiwania, a najlepszą rekomendacją niech będzie opinia jednego z naszych gości, który powiedział „tu poczułem się jak w domu!”
Zapytany co najbardziej mu się podobało, powiedział że wszystko. My wierzymy w magię tego miejsca które zostało wybrane dla willi. Szumiąca woda w pobliskiej rzeczce i współgrający z nią las sprawiają że tutaj można się zakochać, zarówno w przyrodzie jak i w życiu, a po powrocie do codzienności będziecie czuli tą dobrą energię jeszcze na długo.